Uniunea Europeana Guvernul Romaniei POS Mediu Consiliul Judetean Covasna Instrumente structurale
Bodoki- és Baróti hegység, Csókás-Veczer és Csomád-Bálványos  természetvédelmi területek  kezelése

SAJTÓKÖZLEMÉNY 2015.07.29

Közelebb a természethez 
A pályázat résztámogatója az Európai Regionális Fejlesztési Alap
Kovászna megye bővelkedik természeti értékkel, ezt bizonyítja az a tény is, hogy területének több mint egynegyede Natura 2000-es természetvédelmi terület, azonban ezek nagytöbbségét kevesen ismerik.  
Ezért július folyamán Kovászna Megye Tanácsa két természetismereti és természetvédelmi tábort szervezett 9-15 éves gyerekeknek, melyek helyszínei a csomakőrösi Debreczi és a zabolai Csipkés tábor voltak.

Mindkét tábor kihívása a gyerekek figyelmének lekötése volt, a számítógépek és egyéb technika adta szórakozási lehetőségek kizárása. Ennek érdekében próbáltunk minél színesebb programot összeállítani tapasztalás alapú információ átadással és izgalmas sport tevékenységekkel. Így a tábor tevékenységeinek nagy része a szabadban zajlott. 
Minden nap reggeli tornával indult, ezt követte reggeli után egy-egy rövid bemutató a Kovászna megyében található Natura 2000-es területekről: Bodok-Baróti hegységről, a Csókás-Veczer dombságról, Veresvíz tőzeglápról, Rétyi Nyírről, Felső Oltról, Feketeügyről és Csomád-Bálványos területről. 
Az igazi munka ezután kezdődött, amikor a Zernye csúcs illetve a Piliske csúcs irányában tett túra vagy a Rétyi Nyíri kiránduláskor meg kellet figyelni és fel kellett jegyezni az ott található élőhelyeket és növény- és állatfajokat. Ezeken a barangolásokon a gyerekek közeli ismerősei lettek a különböző szitakötőfajok, a barna ásóbéka, a rövidlábú kecskebéka, a sárgahasú unka, a fürgegyík, és varázslatos lepkefajok. Eközben a csapatok „íródeákjai” szorgalmason jegyezték az ösvények mentén látott gyógynövények, fák, gombák és élőhelyek nevét. 
Aztán egy délután minden csapat kapott egy iránytűt és indulhatott a tájékozódási verseny, melyen tíz pontot kellett beazonosítani és 10 különböző növény és állatfajt megtalálni. 

A testi és lelki egyensúly elősegítésére szolgáltak az olyan szabadidős tevékenységek, mint a számháború, a ládarakás és az íjazás. 
Bár a mobiltelefontól és Internettől nem lehetett teljesen elszakadni, mégis sikerült valamelyest kikapcsolni a világ zaját, egymásra és a minket körülölelő természetre figyelni. 
A tábor szervezését és lebonyolítását köszönjük Kiss András István táborparancsnoknak, Szilágyi Péter Sport és szabadidős tevékenység koordinátornak, és Ráduly Ágota, Fosztó Mónika, Zelina Konrád, Geréd Júlia, Juga Izabella, Berde Gyöngyvér, Kalányos István, Szilágyi Veronka önkénteseknek. 

Sokat tanultunk egymástól és gyerekektől mi szervezők és felügyelők is, olyan dolgokat, melyek nyitottabbakká, bátrabbakká, de főleg emberibbé tettek. 

A Bodoki- és Baróti hegység, Csókás-Veczer, Veresvíz tőzegláp, Lassúág-Honcsok Tőzegláp, Felső Olt, Feketeügy, Csomád-Bálványos és Rétyi Nyír természetvédelmi területek  megfelelő kezelése projekt célja a természeti örökség és a biodiverzitás védelme és megőrzése a Kovászna Megye Tanácsa gondnokságába lévő természetvédelmi területek szakszerű menedzsmentje által és a 2007-2013 Környezetvédelmi Szektoriális Operatív Program, Megfelelő kezelési intézkedések a természetvédelem érdekébe, 4. Prioritási tengelyének keretén belül valósul meg. 

<< vissza a főoldalra
Eseménynaptár
Időjárás
Hasznos linkek

  

    


 

Proiect cofinantat din Fondul European pentru Dezvoltare Regionala.
Pentru informaţii detaliate despre celelalte programe cofinanţate de Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi www.fonduri-ue.ro
Conţinutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziţia oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României